Advertising
Advertising

10 Supermarket Spending Tricks You Need To Know To Save More On Groceries

10 Supermarket Spending Tricks You Need To Know To Save More On Groceries

Food is one of the inevitable spendings that eat out a huge chunk of your budget. Yet, you can cut down your expenses drastically without giving up on the goods you love! Try using at least a few of these smart tricks and watch your check shrinking for at least 30%.

1. Opt for bags and bundles

You do know that buying in bulk is cheap. However you always felt reluctant about dragging a truckload of food back home, especially if there’s just the two of you to consume it. Well, middle-sized multi-packs are amazingly great deals too! For instance, a bundle of 4 Dannon Activia yogurts costs 2.58$, when a single cup is typically priced around 1$. Same works with buying loose grocery vs. bagged. Five pounds of potatoes are 36% cheaper when bought bagged. This trick works fantastic with foods, soap and pet food.

Money spent WITHOUT the trick: $22.50

Money spent WITH the trick: $14.40

Money saved: $8.10

2. Grow your own herbs

5740406813_b663a7c27d_b

    Stop buying bundles of herbs for 2$ per item and make your living space greener instead.You neither need advanced gardening skills, nor a lot of space to set up a small garden, say on your kitchen window or porch. By investing around 5$ once, you will always have fresh fragrant herbs in stock. Plus, no extras spoiled and wasted when you decide to make a few changes in your weekly menu.

    Money spent WITHOUT the trick: $40 per month

    Money spent WITH the trick: $5 for seeds and pots

    Advertising

    Money saved: $35

    3. Do your own slicing

    Yeah, you love having everything beautifully sliced and vacuum packed for you in pretty packs. However, if you are on a mission to save as much money as you can, you’ll have to do all the peeling, slicing and dicing yourself. It’s pretty rewarding as, for instance, a cut and peeled pineapple costs 5.99$, whereas the uncut one can be bought for just 3.99$. Same applies to whole chicken vs packaged, block cheese vs sliced, and much more goodies.

    Money spent WITHOUT the trick: $33.78 per month

    Money spent WITH the trick: $18.58

    Money saved: $15.20

    4. Do some reconnaissance

    Make a list of items you always buy (e.g. milk, bread, chicken, soap etc) and devote your day to analyzing the prices at a selection of stores in your area (Walmart, Target, supermarket, dollar store) to run a smart price comparison. Put all the data in a spreadsheet like this to go through it later and find out the cheapest place to stock up on the basics. Also, I would add a separate graph listing types of loyalty cards each store offers and which rewards you can get if sticking to a certain chain.

    Money spent WITHOUT the trick: $25 per week on average.

    Money spent WITH the trick: $21.25

    Money saved: $3.75 per week and 15$ per month

    Advertising

    5. Shop organic … at Walmart

    walmart_organics

      Walmart decided to be in trend this year and introduced his own line of organic products – Wild Oats Marketplace. It includes a variety of foods from canned veggies to organic chicken broth, that are 18% to 40% cheaper than similar organic goods at specialized stores and some other big-box outlets. For example, Wild Oats organic pasta sauce costs 40% less than a similar sauce at Target.

      Money spent WITHOUT the trick: $50 per month on average

      Money spent WITH the trick: $32

      Money saved: $18

      6. Check out the discount rack

      Certain products are placed in supermarket clearance sections not because they are bad, but for a number of other reasons like damaged packaging now looking not so flashy and attractive; being slightly off season – Christmas cookies are still delicious in March; or merely just because the manufacturer decided to discount them for some particular reason. Buying discounted stuff will save you at least 50% of the original price if not more. You should still double-check the expiration date though.

      Money spent WITHOUT the trick: $38 for groceries and candies

      Money spent WITH the trick: $19

      Money saved: $19

      Advertising

      7. Plan menus by the ads

      Now most people first plan their weekly menu and afterwards start searching for relevant discounts and coupons. However, by doing the opposite: finding the hottest deals first and planning your meals around them would save you up to 50% of your weekly bill. Get a few shopping apps installed like Retail Me Not and SnipSnap to take pictures of printed coupons and flash them at the store. Plus, subscribe to newsletters at various stores to be the first to know when certain items go on sale.

      Money spent WITHOUT the trick: $98 per week

      Money spent WITH the trick: $60.76

      Money saved: $37.24

      8. Sign up for subscriptions

      Now there’s a certain list of goods you inevitably stock up on each month – shampoo, bottled water, laundry detergent etc. Save time and a bunch of money by opting for monthly home-delivery subscription services. Amazon guarantees up to 15% discount on your entire order, plus free delivery at your doorstep at the day you’ve selected. Target recently launched a similar service offering free delivery and 5% extra discount added to your Target REDcard discount.

      Money spent WITHOUT the trick: $120 per month

      Money spent WITH the trick: $85.20

      Money saved: $34.80

      9. Buy for 10 weeks at a time

      Did you know that sales typically run through cycles on an eight to twelve week rotation? Take advantage of this fact and stock up with discounted goods in advance. Say, you usually eat one pack of cereals per week. Get ten when they go on sale and put an extra fiver straight to your piggy bank.

      Advertising

      Money spent WITHOUT the trick: $32.80

      Money spent WITH the trick: $27.80

      Money saved: $5

      10. Learn the layout

      2369726343_483ab16539_b

        According to a recent study by Marketing Science Institute the less aisles a shopper visits, the less impulsive purchases they make. While those who walk around the entire shop usually end up with 68% of unplanned purchases, more determined shoppers with a clear plan in mind, usually grab less than 50% of random things to their baskets. Besides, you should avoid pooling goods from middle shelves as loads of companies pay for being placed exactly at your (or your kid’s) eye level. Don’t be lazy to squat and check out the lowest shelves or stretch up to the top where you are likely to find way better deals at lower prices.

        Money spent WITHOUT the trick: $32.80

        Money spent WITH the trick: $27.80

        Money saved: $5

        Featured photo credit: Charlotte via flickr.com

        More by this author

        Elena Prokopets

        Elena is a passionate blogger who shares about lifestyle tips on Lifehack.

        7 Ways To Learn a New Language Faster (Backed by Science) 22 Amazing Pineapple Health Benefits (With Simple Pineapple Recipes) 15 Cool And Practical Apps For Couples 14 Things No One Tells You About Being in a Long-Distance Relationship 9 Tips to Prepare For Your First Multi Day Hike

        Trending in Money

        1 40 Healthy And Really Delicious Meals You Can Make Under $5 2 Life Insurance: A Secure Way To Protect Your Future. 3 How To Save Money On Groceries: 13 Quick Tips 4 10 Investment Tips For Beginners 5 Top 6 Hacks on How To Build Credit Fast

        Read Next

        Advertising
        Advertising
        Advertising

        Last Updated on April 19, 2021

        40 Healthy And Really Delicious Meals You Can Make Under $5

        40 Healthy And Really Delicious Meals You Can Make Under $5

        Ever had those moments where you really wanted to eat something delicious and healthy but didn’t have the financials means to do so? Whether you’re a student or parent, this compilation of 40 great, healthy, and inexpensive recipes will make every night special and help you get fit! No more meals where you have to force the food down! It’s time to make that budget your best friend and turn it into great recipes. Enjoy!

        1. Fish Tacos in Crunchy Shells ($3.56 per serving)

        Is there a better way to end the day than a Fish Taco dinner filled with protein and nutrients and is easy on the wallet? This recipe calls for a boys’ or girls’ night in front of a good movie or game.

        3080

          2. Mini-Meatball Noodle Soup ($3.43 per serving)

          We’ve heard of the delicious spaghetti and meatballs recipes, but imagine having that same meatball goodness in a soup? It’s like Christmas in a bowl. Healthy, warm, and only $3.43 per serving.

          3069_0

            3. Spaghetti and (Vegan) Meatballs ($2.13 per serving)

            Now it’s time to look at the traditional spaghetti and meatballs recipe, but with a little twist: vegan meatballs. This way, you can enjoy the Italian tradition without adding on the extra calories. I’m sold!

            3074_0

              4. Kabocha Squash and Lentils ($3.12 per serving)

              Absolutely delicious way to end the day with a Kabocha Squash and lentils dinner. The beauty of this recipe is that you can actually make many other things from the mixture, from dips to full-on meals. All under $5 per serving.

              Photo-Oct-26-21-e1414441326306-225x300

                5. Baked Coconut Lentils ($0.91 per serving)

                Coconuts are always a good idea, but it doesn’t have to be eaten only for dessert or breakfast. With this great recipe, you can now eat a lunch or dinner filled proteins and a coconut twist. Yum!

                3077_0

                  6. Easy Marinated Roasted Chicken ($3.40 per serving)

                  We love chicken and at less than $5 per serving, we are in heaven with this recipe. Add some vegetables and rice on the side and you’ve got yourself a full meal!

                  3078_1

                    7. Organic Greens and Goat Cheese Gratin ($2.36 per serving)

                    This is absolutely divine. You get in your healthy greens and your fat macros with this great recipe. Takes only a few minutes to make and it’s easy on the wallet. Bon Appetite!

                    Advertising

                    3068

                      8. Beef Pot Roast ($3.22 per serving)

                      One word: perfect. This meal will warm your insides and fill you up with the high protein content.

                      3079

                        9. Fajita-Style Quesadillas ($0.43 per serving)

                        If you want to eat Mexican tonight but want to stay in your budget, this Quesadilla recipe is your best friend. It’s tasty and filled with healthy ingredients for less than a dollar per serving.

                        R172184.jpg.rendition.largest.ss

                          10. Fish Tostadas with Chili Lime Cream ($2.82 per serving)

                          Another great lunch idea for the busy days ahead. Prep this in the morning or the night before and you’ve got yourself a healthy and cheap lunch meal!

                          R131419.jpg.rendition.largest.ss

                            11. Beef and Black Bean Chili ($1.36 per serving)

                            Might not look like much, but this amazing chili is actually extremely healthy for you. The protein from the beef and the carbs from the black beans will fill you up in no time, and keep you full for a long period of time. Delicious and warm, just right for the winter!

                            RU193781.jpg.rendition.largest.ss

                              12. Crispy Fish and Peppers ($2.18 per serving)

                              Amazing recipe for anyone looking to change up their meals while keeping their macros in check and not going overboard on spending. Satisfies your crunch tooth (see what I did there?) and gives you all the protein you need to stay full and lean.

                              R150828.jpg.rendition.largest.ss

                                13. Vegetarian Gumbo ($1.50 per serving)

                                You have the perfect macro mix here with the carbs, fats, and proteins. At less than $5 per serving, you’ve got yourself a meal that will last for the whole week!

                                R058526.jpg.rendition.largest.ss

                                  14. Mexican White Bean Soup ($0.99 per serving)

                                  With the cold weather creeping in, it’s not a surprise that soups are coming back in style. This great Mexican White Bean Soup dish will keep you warm for winter without making a hole in your pocket.

                                  RU191493.jpg.rendition.largest.ss

                                    15. Black Beans with Mango & Cilantro ($0.38 per serving)

                                    Mangoes make every dish a little bit sweeter, which is why we absolutely love this recipe. A normal rice and bean dish might be a little meh, but add the sugary taste of mangoes and you’ve got yourself a party!

                                    Advertising

                                    Black-Bean-Cilantro-Mango

                                      16. Bean Burritos ($0.71 per serving)

                                      If you’re having people over tonight and don’t want to spend too much time or money on food, this dish is a great option! You can even cut up the burritos into pieces and make finger foods while everyone’s watching the game or gossiping.

                                      IMG_4791

                                        17. Five-Spice Beef Kabobs ($2.43 per serving)

                                        The spices in this recipes add a delicious twist to the beef kabobs, which is definitely worth trying!

                                        RU173795.jpg.rendition.largest.ss

                                          18. Cornmeal Crusted Pork ($1.92 per serving)

                                          If you like the fried crunch but want to opt for a healthier alternative, cornmeal is your man. This healthy recipe will satisfy all your fried desires without making you pop open your pant’s button.

                                          R102170.jpg.rendition.largest.ss

                                            19. Chicken, Tomato & Cucumber Dinner Salad ($2.57 per serving)

                                            Easy to do, extremely healthy, and super delicious. A must-try!

                                            RU172118.jpg.rendition.largest.ss

                                              20. Lentil Soup with Beef and Red Pepper ($1.90 per serving)

                                              I can’t believe how cheap this meal is, especially for all the nutrients it contains. You can make a big pot on Sunday night and divide it into small portions to last you a whole week.

                                              RU202653.jpg.rendition.largest.ss

                                                21. Smoky Mushroom Stroganoff ($1.90 per serving)

                                                Craving pasta but not sure what to top it off with? How about smoky mushrooms with a twist?

                                                R131417.jpg.rendition.largest.ss

                                                  22. White Bean Tuna Salad ($1.36 per serving)

                                                  You can add this White Bean Tuna Salad in your sandwich or just eat it as-is for a quick lunch on a busy day.

                                                  RU206151.jpg.rendition.largest.ss

                                                    23. Sausage Eggwiches ($0.80 per serving)

                                                    Who says you have to eat fast food to get an eggwich? This delicious recipe will give you an amazingly healthy eggwich for less than a dollar per portion. Can you say Breakfast?

                                                    Advertising

                                                    Sausage-Eggwiches

                                                      24. Baja-Cali Black Bean Salad ($1.17 per serving)

                                                      Great snack to add to a movie-night with friends. You don’t have to use chemically-processed salsas anymore, you can now use this homemade salad for your chip dips.

                                                      Baja-Cali-Black-Bean-Salad-1024x682

                                                        25. Gnocchi, Sweet Corn & Arugula in Cream Sauce ($2.24 per serving)

                                                        Italians always knew how to make carbs look good! This delicious Gnocchi recipe will give your lunch a whole new meaning. Easy to make and only $2.24 per serving.

                                                        RU173796.jpg.rendition.largest.ss

                                                          26. Vegetable Lasagna ($1.73 per serving)

                                                          If you were looking for a healthy lasagna, you’ve just found it. At under $5 per serving, you can fill yourself up right away without putting on the extra calories.

                                                          R090413.jpg.rendition.largest.ss

                                                            27. Fajita-Ranch Chicken Wraps ($2.05 per serving)

                                                            Don’t know what to make for lunch this week? How about delicious chicken wraps with a healthy ranch? This recipe will make all your lunches, even the quick ones, healthy and colorful.

                                                            R105114.jpg.rendition.largest.ss

                                                              28. Quinoa with Pan Roasted Brussels Sprouts ($1.24 per serving)

                                                              A dish that has quinoa and brussel sprouts can’t be unhealthy, it just can’t, which is why this dish is one to keep in the books. Easy to make, healthy, and will keep you full for a long period of time.

                                                              Quinoa-Brussels-Sprouts

                                                                29. Butternut Squash Chili ($1.04 per serving)

                                                                You don’t need meat to make chili now that you have this recipe! It’s 100% healthy, filling, and smells absolutely delicious.

                                                                Butternut-Squash-Chili

                                                                  30. Fast Shrimp Bisque ($2.03 per serving)

                                                                  Seafood doesn’t have to be expensive if you know how to do it right, and this fast shrimp bisque is a great recipe to try if you’re in the mood for some seafood!

                                                                  RU170895.jpg.rendition.largest.ss

                                                                    31. Chicken-Noodle Casserole ($0.98 per serving)

                                                                    Looks divine doesn’t it? This super easy to make dish will satisfy all your taste buds without burning a hole in your wallet or adding a few extra numbers on the scale.

                                                                    Advertising

                                                                    RU161399.jpg.rendition.largest.ss

                                                                      32. Burrito Cups ($1.18 per serving)

                                                                      Entertaining someone tonight and don’t know what to make as appetizers? These burrito cups are a great alternative to chips or other greasy finger foods. All you need to enjoy it is a spoon and a cup.

                                                                      burrito-cups-1

                                                                        33. Lemon-Dill Shrimp & Pasta ($2.45 per serving)

                                                                        Another impressive shrimp recipe under $5 per serving. The lemon-dill twist adds a great taste to the dish.

                                                                        RU172115.jpg.rendition.largest.ss

                                                                          34. Potato Frittata ($0.87 per serving)

                                                                          If you want to eat potatoes for breakfast but still want it to be healthy, this is the recipe for you. At under a dollar per serving, this potato frittata will make you see potatoes in a whole new light.

                                                                          RU170901.jpg.rendition.largest.ss

                                                                            35. Grilled Pork and Pineapple ($2.67 per serving)

                                                                            Meat and fruits? Oh, yes. The juiciness of the pork mixed with the liquid sugar in the pineapple will make you wish you knew about it sooner.

                                                                            R104031.jpg.rendition.largest.ss

                                                                              36. Greek Honey-Lemon Pork Chops ($2.15 per serving)

                                                                              Another splendid recipe mixing sweet and salty for a healthy meal. Easy to make and absolutely mouthwatering.

                                                                              RU187523.jpg.rendition.largest.ss

                                                                                37. Jamaican Pork Stir-Fry ($2 per serving)

                                                                                You can add this healthy stir-fry to any dish as a side or amply enjoy it as-is for lunch or dinner. You can even make a wrap sandwich out of it if you’re in a rush to eat.

                                                                                RU170642.jpg.rendition.largest.ss

                                                                                  38. Herbed Salmon ($2.49 per serving)

                                                                                  Salmon contains a healthy dose of fats that will boost your metabolism, lower inflammation, and make you happier. At under $5 per serving, need I say more?

                                                                                  R166367.jpg.rendition.largest.ss

                                                                                    39. Five-Spice Pork Kabobs ($1.96 per serving)

                                                                                    Exquisite recipe under $5 per serving that will most definitely awe everyone at your dinner party.

                                                                                    R166368.jpg.rendition.largest.ss

                                                                                      40. Stuffed Sweet Potatoes with Mango-Black Bean Salsa ($1.24 per serving)

                                                                                      You don’t have to eat sweet potatoes alone anymore with this flavorful recipe.

                                                                                      stuffed-sweet-potatoes

                                                                                        Featured photo credit: Featured Photo Credit: 5 Dollar Dinners via 5dollardinners.com

                                                                                        Read Next