Advertising
Advertising

I Can’t Believe How Much These Small Purchases Are Costing Me Every Year

I Can’t Believe How Much These Small Purchases Are Costing Me Every Year

Have you ever stopped to add up all of the tiny, seemingly inconsequential expenses that we accumulate daily, weekly, or monthly? A few dollars here, a few dollars there add up to big bucks at the end of the year. You will be shocked at how much those unnecessary expenditures are leaching out of your wallet.

1. Make mine a grande.

Your Starbucks habit may be costing you big time. I paid $4.59 for my last Grande latte (Cinnamon Dolce is my favorite). At that price, five days a week, you’d be spending nearly $100 per month, or $1193.40 per year at Starbucks. And that’s just the coffee; throw in a muffin a few times per week and you’re looking at $1500 per year.

What this could buy: With that amount of money, you could buy a new laptop or some living room furniture or maybe a cruise for two.

2. Roll that money up and smoke it.

If you’re still one of the smokers among us, you might as well just roll your money up and smoke it. Though the cost of your cigarette habit will vary by location, from around $5 in Kentucky to $14 in New York, any way you look at it, it quickly adds up. With the average smoker in the US consuming just under a pack a day, you’re spending around $50 per week—that’s $2600 per year. Want to kick the habit? Here are some great tips.

Advertising

What you could buy: That would pay for a family vacation. Disney anyone? Or maybe you’re more of a big screen with surround sound and gaming type. You could outfit a family room nicely—every year.

3. The salon habit.

Love that straight, smooth look? If you go to your salon for weekly blow out, at an average of $25 a pop, you’re spending $1300 a year. If you’re a Brazilian blow out consumer, those will set you back another $800 a year. Is smooth hair worth that much to you? Maybe. Maybe not.

What you could buy: You could spend that money on a massage every other week instead or some really fabulous outfits or a bunch of great shoes.

4. Watch those pesky bank fees.

Are you still paying a monthly maintenance fee? Better check your statement. There are so many free checking accounts without fees; it’s foolish to pay that $12 per month when you don’t have to. Also, did you know that most banks now charge a “statement fee” to mail your monthly statements? It’s usually only $2 or so, but that adds up. Get it via email and it’s free. How often do you hit the ATM? According to recent statistics, the average ATM user will hit an ATM 8 times a month. If that ATM is not at your personal bank or if you get cash back at the grocery store, you’ll pay an average of $3 per transaction.

Advertising

Some banks charge $5–7 for replacement card and shockingly a few banks are now starting to charge for a “human teller” service. Seriously, $8 to deal with a live person. Even without counting the ridiculous human teller fee, you could be paying more than $500 a year in completely avoidable fees.

What you could buy: With that $500, I could buy a gym membership or maybe better a few stocks and a session with a financial planner.

5. Take another look at that cell phone plan.

According to some recent studies, as many as 80% of cell phone users are overpaying on their plans, especially smart phone users. That’s crazy. Check your usage over a few months. You may be able to downgrade your voice minutes, or you may be paying for voice or data overages. Either way, you’ll save money by “right-sizing” your plan.

You may be surprised by how much you can save by getting an unlimited minute plan or by switching carriers. Smartphone users are overpaying an average of $10–20 per month according to the studies, and if you have several smartphones in your household, it’s even more. That’s $200–500 a year.

Advertising

What you could buy: That extra $200 could buy a nice shiny new device or something really cool, like an activity tracker or GPS watch.

6. Keep your hands off the merchandise.

According to a Harris Interactive Poll, the average American spends $200 a month on impulse buys, the biggest offenders being clothes and shoes, toys, technology and checkout counter items. These frivolous purchases are most often triggered by sales, discounts, pacifying children’s wants and convenient placement by retailers. If it’s on sale, but you didn’t need it, then did it really save you anything?

Shopping online can help avoid checkout line temptation, but the instant gratification can cost you even more. The lesson? Stick to your list, wait until the next trip, or impose a 24–hour waiting period. Ask yourself if the $2400 a year is truly worth the payoff.

What you could buy: Instead of shoes you don’t need, another cute sweater, yet another device to add to your collection, more toys to clean around or junk food that adds pounds, perhaps you’d rather buy a comfy new mattress, a new kitchen table, or a terrific stereo. Or you could pay off the credit card bill for last year’s impulse buys.

Advertising

7. A dollar and a dream.

We are lottery-hungry here in America, more so than any other country in the world. And while the average American spends about $200 a year on lottery tickets, $4 per week, the poorest Americans spend nearly $12 a week, totaling more than $600 yearly. Since your odds of winning the lottery are somewhere between 175,000,000 and 200,000,000 to 1, it really is a terrible waste of money. In fact, your odds of being struck by lightning, having identical quadruplets, or being killed by a flesh eating bacteria are more likely.

What you could buy: While $200 doesn’t buy much, it does buy some dinners out, a designer bag, a new suit, or a great dress.

8. Brown bag it.

A recent survey cited that 70% of American workers go out to lunch at least twice a week and spend an average of $10 a pop, coming in at around $1000 a year. And for those who go out every day, that number comes in at $2600 each year. I don’t know about you, but I’ll be brown bagging it.

What you could buy: With the money you’ll save by packing your lunch, you could buy a brand new refrigerator full of food. You could use the extra money to buy organic or if you prefer to invest it in yourself, take a professional development course or college course.

However your money is leaking out of your wallet each month, you might want to consider how else you could be spending it. At least be conscious of where your money is going. And something else to consider: if you reclaimed even $100 per month and invested it, even conservatively, you would accumulate nearly $40,000 over the next 20 years and that number would double each decade.

Featured photo credit: Money – Savings via flickr.com

More by this author

Royale Scuderi

A creative strategist, consultant and writer who specializes in cultivating human potential for happiness, health and fulfillment.

The Best Way to Create a Vision for the Life You Want 3 Simple Ways to Invest in Yourself and Change Your Life 50 Unique and Really Fun Date Ideas for Couples Why You Need to Say No! More Often How to Fall Asleep Fast and Have a Restful Sleep (The Definitive Guide)

Trending in Money

1 40 Healthy And Really Delicious Meals You Can Make Under $5 2 Life Insurance: A Secure Way To Protect Your Future. 3 How To Save Money On Groceries: 13 Quick Tips 4 10 Investment Tips For Beginners 5 Top 6 Hacks on How To Build Credit Fast

Read Next

Advertising
Advertising
Advertising

Last Updated on April 19, 2021

40 Healthy And Really Delicious Meals You Can Make Under $5

40 Healthy And Really Delicious Meals You Can Make Under $5

Ever had those moments where you really wanted to eat something delicious and healthy but didn’t have the financials means to do so? Whether you’re a student or parent, this compilation of 40 great, healthy, and inexpensive recipes will make every night special and help you get fit! No more meals where you have to force the food down! It’s time to make that budget your best friend and turn it into great recipes. Enjoy!

1. Fish Tacos in Crunchy Shells ($3.56 per serving)

Is there a better way to end the day than a Fish Taco dinner filled with protein and nutrients and is easy on the wallet? This recipe calls for a boys’ or girls’ night in front of a good movie or game.

3080

    2. Mini-Meatball Noodle Soup ($3.43 per serving)

    We’ve heard of the delicious spaghetti and meatballs recipes, but imagine having that same meatball goodness in a soup? It’s like Christmas in a bowl. Healthy, warm, and only $3.43 per serving.

    3069_0

      3. Spaghetti and (Vegan) Meatballs ($2.13 per serving)

      Now it’s time to look at the traditional spaghetti and meatballs recipe, but with a little twist: vegan meatballs. This way, you can enjoy the Italian tradition without adding on the extra calories. I’m sold!

      3074_0

        4. Kabocha Squash and Lentils ($3.12 per serving)

        Absolutely delicious way to end the day with a Kabocha Squash and lentils dinner. The beauty of this recipe is that you can actually make many other things from the mixture, from dips to full-on meals. All under $5 per serving.

        Photo-Oct-26-21-e1414441326306-225x300

          5. Baked Coconut Lentils ($0.91 per serving)

          Coconuts are always a good idea, but it doesn’t have to be eaten only for dessert or breakfast. With this great recipe, you can now eat a lunch or dinner filled proteins and a coconut twist. Yum!

          3077_0

            6. Easy Marinated Roasted Chicken ($3.40 per serving)

            We love chicken and at less than $5 per serving, we are in heaven with this recipe. Add some vegetables and rice on the side and you’ve got yourself a full meal!

            3078_1

              7. Organic Greens and Goat Cheese Gratin ($2.36 per serving)

              This is absolutely divine. You get in your healthy greens and your fat macros with this great recipe. Takes only a few minutes to make and it’s easy on the wallet. Bon Appetite!

              Advertising

              3068

                8. Beef Pot Roast ($3.22 per serving)

                One word: perfect. This meal will warm your insides and fill you up with the high protein content.

                3079

                  9. Fajita-Style Quesadillas ($0.43 per serving)

                  If you want to eat Mexican tonight but want to stay in your budget, this Quesadilla recipe is your best friend. It’s tasty and filled with healthy ingredients for less than a dollar per serving.

                  R172184.jpg.rendition.largest.ss

                    10. Fish Tostadas with Chili Lime Cream ($2.82 per serving)

                    Another great lunch idea for the busy days ahead. Prep this in the morning or the night before and you’ve got yourself a healthy and cheap lunch meal!

                    R131419.jpg.rendition.largest.ss

                      11. Beef and Black Bean Chili ($1.36 per serving)

                      Might not look like much, but this amazing chili is actually extremely healthy for you. The protein from the beef and the carbs from the black beans will fill you up in no time, and keep you full for a long period of time. Delicious and warm, just right for the winter!

                      RU193781.jpg.rendition.largest.ss

                        12. Crispy Fish and Peppers ($2.18 per serving)

                        Amazing recipe for anyone looking to change up their meals while keeping their macros in check and not going overboard on spending. Satisfies your crunch tooth (see what I did there?) and gives you all the protein you need to stay full and lean.

                        R150828.jpg.rendition.largest.ss

                          13. Vegetarian Gumbo ($1.50 per serving)

                          You have the perfect macro mix here with the carbs, fats, and proteins. At less than $5 per serving, you’ve got yourself a meal that will last for the whole week!

                          R058526.jpg.rendition.largest.ss

                            14. Mexican White Bean Soup ($0.99 per serving)

                            With the cold weather creeping in, it’s not a surprise that soups are coming back in style. This great Mexican White Bean Soup dish will keep you warm for winter without making a hole in your pocket.

                            RU191493.jpg.rendition.largest.ss

                              15. Black Beans with Mango & Cilantro ($0.38 per serving)

                              Mangoes make every dish a little bit sweeter, which is why we absolutely love this recipe. A normal rice and bean dish might be a little meh, but add the sugary taste of mangoes and you’ve got yourself a party!

                              Advertising

                              Black-Bean-Cilantro-Mango

                                16. Bean Burritos ($0.71 per serving)

                                If you’re having people over tonight and don’t want to spend too much time or money on food, this dish is a great option! You can even cut up the burritos into pieces and make finger foods while everyone’s watching the game or gossiping.

                                IMG_4791

                                  17. Five-Spice Beef Kabobs ($2.43 per serving)

                                  The spices in this recipes add a delicious twist to the beef kabobs, which is definitely worth trying!

                                  RU173795.jpg.rendition.largest.ss

                                    18. Cornmeal Crusted Pork ($1.92 per serving)

                                    If you like the fried crunch but want to opt for a healthier alternative, cornmeal is your man. This healthy recipe will satisfy all your fried desires without making you pop open your pant’s button.

                                    R102170.jpg.rendition.largest.ss

                                      19. Chicken, Tomato & Cucumber Dinner Salad ($2.57 per serving)

                                      Easy to do, extremely healthy, and super delicious. A must-try!

                                      RU172118.jpg.rendition.largest.ss

                                        20. Lentil Soup with Beef and Red Pepper ($1.90 per serving)

                                        I can’t believe how cheap this meal is, especially for all the nutrients it contains. You can make a big pot on Sunday night and divide it into small portions to last you a whole week.

                                        RU202653.jpg.rendition.largest.ss

                                          21. Smoky Mushroom Stroganoff ($1.90 per serving)

                                          Craving pasta but not sure what to top it off with? How about smoky mushrooms with a twist?

                                          R131417.jpg.rendition.largest.ss

                                            22. White Bean Tuna Salad ($1.36 per serving)

                                            You can add this White Bean Tuna Salad in your sandwich or just eat it as-is for a quick lunch on a busy day.

                                            RU206151.jpg.rendition.largest.ss

                                              23. Sausage Eggwiches ($0.80 per serving)

                                              Who says you have to eat fast food to get an eggwich? This delicious recipe will give you an amazingly healthy eggwich for less than a dollar per portion. Can you say Breakfast?

                                              Advertising

                                              Sausage-Eggwiches

                                                24. Baja-Cali Black Bean Salad ($1.17 per serving)

                                                Great snack to add to a movie-night with friends. You don’t have to use chemically-processed salsas anymore, you can now use this homemade salad for your chip dips.

                                                Baja-Cali-Black-Bean-Salad-1024x682

                                                  25. Gnocchi, Sweet Corn & Arugula in Cream Sauce ($2.24 per serving)

                                                  Italians always knew how to make carbs look good! This delicious Gnocchi recipe will give your lunch a whole new meaning. Easy to make and only $2.24 per serving.

                                                  RU173796.jpg.rendition.largest.ss

                                                    26. Vegetable Lasagna ($1.73 per serving)

                                                    If you were looking for a healthy lasagna, you’ve just found it. At under $5 per serving, you can fill yourself up right away without putting on the extra calories.

                                                    R090413.jpg.rendition.largest.ss

                                                      27. Fajita-Ranch Chicken Wraps ($2.05 per serving)

                                                      Don’t know what to make for lunch this week? How about delicious chicken wraps with a healthy ranch? This recipe will make all your lunches, even the quick ones, healthy and colorful.

                                                      R105114.jpg.rendition.largest.ss

                                                        28. Quinoa with Pan Roasted Brussels Sprouts ($1.24 per serving)

                                                        A dish that has quinoa and brussel sprouts can’t be unhealthy, it just can’t, which is why this dish is one to keep in the books. Easy to make, healthy, and will keep you full for a long period of time.

                                                        Quinoa-Brussels-Sprouts

                                                          29. Butternut Squash Chili ($1.04 per serving)

                                                          You don’t need meat to make chili now that you have this recipe! It’s 100% healthy, filling, and smells absolutely delicious.

                                                          Butternut-Squash-Chili

                                                            30. Fast Shrimp Bisque ($2.03 per serving)

                                                            Seafood doesn’t have to be expensive if you know how to do it right, and this fast shrimp bisque is a great recipe to try if you’re in the mood for some seafood!

                                                            RU170895.jpg.rendition.largest.ss

                                                              31. Chicken-Noodle Casserole ($0.98 per serving)

                                                              Looks divine doesn’t it? This super easy to make dish will satisfy all your taste buds without burning a hole in your wallet or adding a few extra numbers on the scale.

                                                              Advertising

                                                              RU161399.jpg.rendition.largest.ss

                                                                32. Burrito Cups ($1.18 per serving)

                                                                Entertaining someone tonight and don’t know what to make as appetizers? These burrito cups are a great alternative to chips or other greasy finger foods. All you need to enjoy it is a spoon and a cup.

                                                                burrito-cups-1

                                                                  33. Lemon-Dill Shrimp & Pasta ($2.45 per serving)

                                                                  Another impressive shrimp recipe under $5 per serving. The lemon-dill twist adds a great taste to the dish.

                                                                  RU172115.jpg.rendition.largest.ss

                                                                    34. Potato Frittata ($0.87 per serving)

                                                                    If you want to eat potatoes for breakfast but still want it to be healthy, this is the recipe for you. At under a dollar per serving, this potato frittata will make you see potatoes in a whole new light.

                                                                    RU170901.jpg.rendition.largest.ss

                                                                      35. Grilled Pork and Pineapple ($2.67 per serving)

                                                                      Meat and fruits? Oh, yes. The juiciness of the pork mixed with the liquid sugar in the pineapple will make you wish you knew about it sooner.

                                                                      R104031.jpg.rendition.largest.ss

                                                                        36. Greek Honey-Lemon Pork Chops ($2.15 per serving)

                                                                        Another splendid recipe mixing sweet and salty for a healthy meal. Easy to make and absolutely mouthwatering.

                                                                        RU187523.jpg.rendition.largest.ss

                                                                          37. Jamaican Pork Stir-Fry ($2 per serving)

                                                                          You can add this healthy stir-fry to any dish as a side or amply enjoy it as-is for lunch or dinner. You can even make a wrap sandwich out of it if you’re in a rush to eat.

                                                                          RU170642.jpg.rendition.largest.ss

                                                                            38. Herbed Salmon ($2.49 per serving)

                                                                            Salmon contains a healthy dose of fats that will boost your metabolism, lower inflammation, and make you happier. At under $5 per serving, need I say more?

                                                                            R166367.jpg.rendition.largest.ss

                                                                              39. Five-Spice Pork Kabobs ($1.96 per serving)

                                                                              Exquisite recipe under $5 per serving that will most definitely awe everyone at your dinner party.

                                                                              R166368.jpg.rendition.largest.ss

                                                                                40. Stuffed Sweet Potatoes with Mango-Black Bean Salsa ($1.24 per serving)

                                                                                You don’t have to eat sweet potatoes alone anymore with this flavorful recipe.

                                                                                stuffed-sweet-potatoes

                                                                                  Featured photo credit: Featured Photo Credit: 5 Dollar Dinners via 5dollardinners.com

                                                                                  Read Next