Advertising
Advertising

10 Fun And Inexpensive Amusement Parks You Can’t Miss

10 Fun And Inexpensive Amusement Parks You Can’t Miss

With summer coming close to an end for many families, this is the time when they may begin planning their final family trip before life goes back to normal. Visiting an amusement park is a great way for families to enjoy themselves without having to spend a boatload on having fun. Aside from a ticket, transportation, and food, costs are usually minimal aside from a souvenir here and there. Today, let’s take a look at ten fun but inexpensive amusement parks from across the country that you should add to your list of places to visit.

Hersheypark – Hershey, PA

amuse_01

    Hersheypark is located in the city of Hersey, PA. It is a well known amusement park for the area and attracts tons of visitors to Lancaster County, PA every year. Tickets per adult is $52.95 and per child is $31.95. However, while being the second most expensive on this list, it still comes with a big bang for your buck. There are a ton of rides, and you’ll find yourself paying less than $50 for a full meal for your whole family of four.

    Knott’s Berry Farm – Buena Park, CA

    Advertising

    amuse_02

      Knott’s Berry Farm isn’t actually a farm, but the amusement park in Buena Park, California. Originally owned by the jam producers of the same name, Knott’s Berry is a classic amusement park that offers visitors a break from Disneyland. There are two parks, Knott’s Berry Farm and Soak City, their adjacent water park. Pricing for both parks is $60, however if you want to just enjoy Knott’s Berry Farm, you’ll only have to pay $45 for yourself and $35 for children and grandparents. Visiting on a hot day and just want to visit Soak City? They have a pass that allows you to pay $30 for yourself and $26 for the kids.

      Cedar Point – Sandusky, OH

      amuse_03

        Cedar Point is one of the oldest in the country and is equipped with over 70 rides. When you add in lines and the number of hours in a day, you won’t be able to experience them all in one visit. The park, brewing with attractions, even has three water rides in that total. Pricing, done by height, is $45.99 for those over four feet and $19.99 for those under four feet. If you are a senior citizen, you’ll be able to enjoy the $19.99 ticket price as well. You’ll find yourself paying no more than $60.00 for food while there.

        Kings Island – Mason, OH

        Advertising

        IF

          Another Ohio favorite is Kings Island in the city of Mason. Kings Island is a must-see for those looking to have amusement park fun at an amazing price. With nearly 50 rides, the park is a value for adults, paying $33.99 and kids costing $29.99 for a full day’s fun. While kids are a little more here than at Cedar Point, you won’t find yourself paying more than $40 for a meal for a family of four. If you aren’t sold by the price just yet, the fact that admission also includes enjoyment in the Boomerang Bay water park should have you packing the car now for some summer fun!

          Michigan’s Adventure – Muskegon, MI

          amuse_05

            With a slogan like “Two Parks for the Price of One, Thrills Connect”, there’s no doubt Michigan’s Adventure would make our list. Located in Muskegon, Michigan, this water park has a total of over 50 rides and the second park, WildWater Adventure is located adjacent to Michigan’s Adventure. Single-day admission is $29.99, a general price for all family members over the age of three. However, their two-day admission ticket allows you to save $10, for $49.99.

            Disneyland – Anaheim, California

            Advertising

            amuse_06

              Disneyland is the most expensive on this list, however, you get the most bang for your buck. This Anaheim, California park is a vacation in itself for those outside of the California area. However, if you are from Southern California, or even other parts of the state or neighboring states, Disneyland can be a great way end to the summer. After the $72 price tag for adult tickets and $62 for children, you can find yourself able to save money with food. Unlike other, smaller and cheaper parks that may up charge on food, in Disneyland you have a choice of fine dining and cheaper eats that can total a little over $35 for the whole family.

              Knoebels – Elysburg, PA

              amuse_07

                From the most expensive, but still affordable amusement park on this list Disneyland, to one that is practically free to get in to, Knoebels is a great way for individuals to tailor how they want to spend their amusement park day. Being free to enter and park, you only pay for an unlimited park pass if that’s what you like or a hand stamp for the rides you’d like to enjoy. This means that those not inclined to certain roller coasters can still enjoy family day without feeling left out or wasting admission. For a family of four, your whole day will only cost around $100, not just food.

                Schlitterbahn Water Park – New Braunfels, Texas

                Advertising

                amuse_08

                  It is still summer after all, so Schlitterbahn Water Park is an amusement park we had to feature for those looking to cool off in the last few dog days of summer. The award winning water park isn’t simply your run-of-the-mill slip-and-slide water park. Schlitterbahn allows you to enjoy everything water related, from water coasters to beaches and even a bit of surfing to mix things up. A one-day adult admission is $47.99, while your children and senior citizens are $37.99 each.

                  Six Flags – North America

                  amuse_09

                    Six Flags is a household name in amusement parks and they are friendly to your wallet, believe it or not. While their one-day pass saves you only if you are certain you will only visit a particular park once, and that’s it, their Play Pass could be a much larger savings. for $8 more than their $51.99 for adults ($32.99 for kids) pass, you can have access to all of Six Flag’s parks around North America. This means from Montreal to Texas, you can enjoy what Six Flags has to offer.

                    Dells Water Parks – Wisconsin Dells, WI

                    amuse_10

                      Imagine a water park, brimming with H20, open all year-round, in the middle of America. That’s a water park you’ll find in Wisconsin Dells, Wisconsin. Dells Water Parks features both indoor and outdoor water fun, allowing the park to keep some parts open during various parts of the year. The grouping of parks include Noah’s Ark (largest in the US), Chula Vista Resorts, Mt. Olympus, and Temple of the Black Pearl. Each park ranges between $20 – $39.

                      Featured photo credit: CTV via ctvnews.ca

                      More by this author

                      10 Meal Planning Apps You Need To Have To Get Healthier Easily The 50 Best Desktop Wallpapers for 2013 23 Awesome Travel Hacks That Add Fun To Your Trip How to Stay in Good Shape During Black Friday 9 Apps Unrelated to Black Friday That Are Helpful

                      Trending in Money

                      1 How to Eat Healthy on a Budget (The Definitive Guide) 2 9 Millionaire Success Habits That Will Inspire Your Life 3 Top 5 Spending Tracker Apps to Manage Your Budget Smart in 2020 4 How to Set Financial Goals and Actually Meet Them 5 25 Killer Sites For Free Online Education

                      Read Next

                      Advertising
                      Advertising
                      Advertising

                      Published on January 17, 2020

                      How to Eat Healthy on a Budget (The Definitive Guide)

                      How to Eat Healthy on a Budget (The Definitive Guide)

                      Have you ever looked at health gurus and wondered how on earth they can afford all that health food? Or maybe you’ve tried multiple times to start eating healthy only to find the $600 monthly budget overwhelming?

                      If you’re anything like me, you know exactly what I’m talking about! I absolutely understand the sinking feeling of looking back over a grocery budget and finding you went way over what you intended. And besides that, it can be hard to justify buying a tiny $5 bag of carrot chips while a $1 mound of potato chips is sitting right next door.

                      My husband and I recently ran into that struggle. We got married this past year and soon found ourselves trying to balance 12 hour work-days with keeping our relationship strong and trying to keep our personal businesses afloat. Granted, our budget was the one thing that took a hit! After we started tracking our spending, we were shocked to see we were spending over $1000 a month just on food! A little planning cleared that right up.

                      So, how to eat healthy on a budget?

                      Here’re the top tips I learned that helped us shave over $600 monthly off of our food budget so we could reinvest that in the areas that really mattered to us![1]

                      1. Meal Plan

                      You’ve probably heard the saying “Fail to Plan, Plan to Fail” right? Well, this saying couldn’t be any more true than in the area of healthy budgeting! The fact is, most healthy foods don’t actually cost that much… the pre-made time saving ones do!

                      If you go about creating a healthy meal plan within your budget, you could easily cut costs down to around the same price you are paying for junk food.

                      Meal planning is as simple as working in foods you already have in your fridge/freezer, adding in several meals with simple ingredients and seasonal veggies, and breaking it down into a shopping list.

                      Often, finding a few meals to make in big batches will save you the most money in the long run, which leads me to my next point.

                      2. Cook in Bulk

                      Not only will cooking in bulk save you a whole lot of time, it will save you a whole lot of money too! Believe it or not, if you find meals to make with similar ingredients, you can easily save more money than when you were eating unhealthy.

                      Don’t believe me? Just look at a $4 frozen pasta dinner. Now, sub that with a veggie pasta dinner. 5 zuchinni ($3), Pasta sauce ($2.50), and chicken ($5) could last you a full 5 meals which adds up to a whopping total of just over $1 per meal!

                      Advertising

                      That’s not even digging in to all the money you will save from fast-food. Trust me, a little $10 spent here and there add up! You’ll be saving a whopping amount from all the meal prep you will do!

                      3. Cook all Your Meals in One Day

                      The science behind this is 2-fold.

                      Number one, if you have lots of meals to grab and go, you will be far less likely to binge on pricier food when you get hungry. Let’s be real, you’re not going to spend 1 hour cooking when hub-n’-grub is at your bekon-call!

                      Number 2, meal prepping ahead of time will help you stick to your meal plan better when you’re not in the mood. Let’s face it, we’re all going to have days when protein and veggies doesn’t exactly sound appealing. But, if you have a full meal that’s quick to grab in the fridge, it will be easier for you to fill up on the good stuff rather than spending money on what you don’t really need.

                      4. Cut Back on Snacks and Specialty Items

                      I can almost hear you from across the screen. “But, I thought snacks were good for me!” Here’s the deal: Snacks are expensive! And healthy snacks, oh my goodness, say goodbye to your paycheck!

                      Look, I’m definitely not saying that healthy snacks are bad. Quite frankly, I would much rather you chow down on Halo Top than a triple-butterfinger-fudge sundae. It’s just that… healthy snacks are why eating healthy gets a bad rap for being expensive.

                      Look at it this way: You could either buy a week’s worth of groceries full of chicken, fish, beans, veggies, and fruits for $30. Or, you can spend that $30 on six snacks that will leave you hungry for more.

                      What’s more, the ingredients for gluten-free baked goods, sugar free substitutes, or protein powders alone will add up to you eating a full week’s budget in one sitting. By all means, if you want to work some yummy items into your budget, do it! But don’t confuse that extra monthly $300 of delicacies as a necessity. Your body and budget will thank you!

                      5. Satisfy Yourself with Your Favorite Subs

                      We all have an emotional tie to food. Maybe pasta reminds you of home! Or maybe a fresh-baked pizza is what gives you a feeling of comfort. Whatever you favorite food, find a way to work it into your budget in the best way.

                      We’re only human, and depriving ourselves of what we love will never end well. More often than not actually, it ends in take-out or a pricey-premade substitute.

                      Instead of finding yourself in this situation, find a way to make your favorite foods fit your budget. Zuchinni noodle pasta might just give you that feeling of home without breaking the bank. Or maybe you could google a healthy pizza alternative you would like that you could make at home. Often, something similar to your craving will be enough to give you a sense of satisfaction.

                      Advertising

                      Or, just buy your cheat meal and save it for a special day. That’s okay too!

                      6. Stick to the Cheaper Proteins

                      Okay, I know we all love steak. Unfortunately, buying pre-cooked or expensive cuts of meat are one of the easiest ways to drain a budget.

                      Instead of purchasing those, try buying frozen chicken or eggs. A 5 lb bag of frozen chicken can be as cheap as $5, and you can buy a whole weeks worth of eggs for just over $1. You could even try going vegetarian for a few meals if you really want to cut down on costs!

                      7. Buy Frozen Fruits and Veggies

                      I know, we all love our fresh fruits and veggies! However, sometimes frozen might be the way to go if you’re looking to cut costs!

                      Fruits and veggies are easiest to ship when frozen, making them a much cheaper option. Contrary to popular belief, scientists have actually found that frozen might be better for you too![2]

                      The reason is, frozen produce is picked at its prime and shipped immediately. Fresh fruit tends to be picked much earlier so it will ripen while being shipped. Not only does this make it less nutrient dense, but sometimes the fruits are actually pumped with artificial flavors to make up for the lack of real nutrients.

                      While I’m all for fresh fruits and veggies, don’t feel guilty if you opt for frozen foods due to a budget.

                      8. Bump up the Calories with Rice and Beans

                      The problem some people find when trying to eat healthy is that it can be hard to get the amount of calories you need without relying on expensive “specialty” items. Instead of stocking up on pricey gluten-free breads and pasta, I say stick to simple rice and beans as the bulk of your meals.

                      Brown Rice is very cheap and easy to use as a base for bowls and dishes. Likewise, beans can add a bit of fiber making you feel full and satisfied without having to spend a lot of money.

                      If you are trying to cut on body fat, use extra veggies as the bulk of your meal and add in rice and beans as a filler.

                      9. Try Acai Bowls

                      Acai Bowls can be a really cheap and satisfying meal as long as you do it right.

                      Advertising

                      You can find cheap fruits at most stores or just freeze your fresh fruits before it goes bad.

                      Making your own granola can save you a lot of money as well. The total cost for this delicious meal should only add up to a few dollars compared to triple that price if you were to buy one pre-made.

                      10. Make Your Own Meal Kits

                      Do you like your meals freshly cooked? Sending meal kits to your doorstep is an easy way to drain your budget. Instead, try making your meal kit at home! Not only is it fun, you will easily get a delicious taste.

                      Simply find a few simple meal cards or print some out and fill a ziplock with the ingredients for each specific day. Don’t know what recipe to make? Another option is to order one month of meal kits and recycle the recipe into ingredients for the upcoming months with ingredients you picked up from the store.

                      11. Don’t Drink Your Calories

                      A few dollars spent here and there can really add up! Just as with specialty items, healthy drinks can be a blackhole for you. An energy drink and kombucha and coffee each day could easily have you spending and extra $300 each month!

                      I you really need a special drink fix, try making your favorites at home. Bring a coffee in, make kombucha, or even try making lemonade with stevia or a healthy soda. You’ll be surprised w hat a big difference such a small change can make on your budget!

                      12. Buy Cheap Online

                      Just like anything else, it pays to be prepared. Buying foods from online retailers can be a really affordable way to save money as long as you’re prepared.

                      Plan ahead for those more expensive specialty items you can’t live without. It will save you tons of money compared to having to buy food from a specialty store.

                      13. Don’t Fret about the Clean Fifteen

                      One of the huge things that can mess with a person’s budget is eating organic. For the record, I am 110% all for eating organic whenever you can. However, for some people, it can be hard to make organic food fit into a budget.

                      Instead of scratching healthy eating for a smaller budget, try to buy meat and the dirty dozen organic, and don’t go crazy about the rest. The clean fifteen are the fifteen safest foods to buy that aren’t organic! Meanwhile, the dirty dozen is the most worthwhile avoiding. According to Produce Retailer, these are the dirty dozens:[3]

                      1. Strawberries
                      2. Spinach
                      3. Kale
                      4. Nectarines
                      5. Apples
                      6. Grapes
                      7. Peaches
                      8. Cherries
                      9. Pears
                      10. Tomatoes
                      11. Celery
                      12. Potatoes

                      14. Pay Attention to Storage

                      Keeping the food you have is just as important as how much food is in the first place. Try to stay on top of how much produce you can actually use before it goes bad. It might not be a bad idea to pencil an extra shopping trip in the middle of the week to keep food fresh.

                      Advertising

                      Investing in good food storage containers could go a long way in saving you in the long run as well.

                      15. Freeze Food Before it Goes Bad

                      Instead of getting mad at yourself at the end of the week for all the wilted produce you need to throw out, try freezing it before you get to that point.

                      Most frozen veggies will taste delicious in stir fries and soups. You can freeze fruits to make sorbet or smoothies. Frozen greens can be chopped up and tossed into just about anything for a nutrient boost!

                      16. Consider Ditching Most Supplements and Powders

                      I have nothing against superfood powders and supplements. However, if your budget is tight, it can be hard to fit supplements and powders in.

                      Instead of adding in powders, add extra nutrients to you food. Add lots of greens and veggies to all your meals to meet your nutrient needs. If you need a specific supplement, you can find great deals online as well!

                      17. Use Budget App

                      There are so many great apps you can download for free. One of my current favorite is HoneyDue because you can track your budget easily with your spouse. There are many options available, just find the one that you’re most likely to use. The ones that download your spendings automatically are often the easiest and will give you a more accurate number.

                      My husband and I use the same app, but have a separate budget for each of our weekly food plan and for our additional snacks. Keeping things separate can often be helpful to know exactly where your money is going. Plus, it can help hold you accountable if you have a significant other you are sharing money with.

                      18. Use What you Have

                      Most people have unused protein powders lying around in their cabinets. Instead of letting that go to waste, work them into your meal plan. Protein powders can make amazing doughnuts, pastries, or pancakes!

                      19. Enjoy the Process!

                      Finding ways to enjoy your new lifestyle will be helpful in sticking to it long term. Find fun in seeing how much you can save each month. Make a competition with someone to see who can stick to the lowest budget and create something fun to do for the winner with some of the money saved! Blast some music in the kitchen while cooking your new recipes.

                      Budgeting and health doesn’t have to be a drag. Make it fun and you’ll enjoy your new lifestyle long-term!

                      Featured photo credit: kevin laminto via unsplash.com

                      Reference

                      Read Next