Advertising

Save $988/year by bringing your lunch

Advertising

Bringing your lunch everyday instead of eating out will save money — that’s a common known fact. However, Clever Dude took the analysis one step further and broke down the cost of each portion of a lunch for a week. The total cost savings extrapolated for a year is very impressive:

Monday Lunch
PBJ sandwich on wheat bread, raw carrots, baked chips and an apple:

  • Peanut butter ($0.11)
  • jelly($0.07)
  • wheat bread ($0.30)
  • raw carrots ($0.12)
  • bag of baked chips ($0.28)
  • apple ($0.50)
  • water from the fountain (free). It’s safe, except where the Dude works, but they provide water coolers.

Cost: $1.38

Tuesday Lunch
Turkey sandwich on wheat bread with lettuce, tomato, light mayo, carrot sticks, canned pears in light syrup and a snack pack of Oreos (the Dude’s favorite):

  • turkey sandwich on wheat bread ($1.30)
  • lettuce ($0.25)
  • tomato ($0.25)
  • light mayo ($0.14)
  • carrot sticks ($0.12)
  • canned pears in light syrup ($0.69)
  • snack pack of Oreos ($0.41)
  • fountain or cooler water again (still free)

Cost: $3.16

Cost of eating out (average $6 a day) = $30.00
Cost of packing a lunch for 5 days = $11.00
Total savings = $19.00/week * 52 weeks = $988.00

Frugal Lunch by Clever Dudette – [Clever Dude]

Love this article? Share it with your friends on Facebook

Advertising
Get more great stuff like this delivered straight to your inbox
Love this article? Get more stuff like this in your inbox
One-Click Subscribe